אינפרטק: איתור נזילות מים, תיקון ושיקום נזלים ללא הרס באמצעות הטכנולוגיות המובילות בעולם

ריח מהביוב

תוכן עניינים: ריח מהביוב

מערכות הביוב שקיימות בבתים ומבנים כיום, מתוכננות לעצור את הריחות שעלולים לצאת מהמערכת כתוצאה מהפסולת שעוברת בקווי הביוב. בעקבות כך, כאשר קיימת תקלה באחד או יותר ממרכיבי המערכת, ריח מהביוב וריחות לא נעימים עלולים להתפשט ברחבי הבית ולהשפיע על רווחת דיירי הבית ובריאותם.

צחנת ריח רע מהביוב עלולה להיות חוויה לא רצויה לחיי היום יום שלנו. בין אם הריח עולה דרך ניקוז חדר האמבטיה, חודר למרתף או משתהה בקרבת מכסי ביוב ברחוב, הריח הזה יכול להיות לא נעים ומבלבל כאחד. כדי להבין ולטפל בבעיה זו בצורה יעילה, חיוני להתעמק ביסודות ולהבין מדוע צינורות ביוב פולטים ריחות פוגעניים כל כך ולחקור את הגורמים התורמים לבעיה רעה זו.

לפני שנצלול לתוך הסיבות לריחות ביוב, חיוני להבין את פעולתה של מערכת ביוב. מערכות ביוב הן רשתות מורכבות של צינורות ותעלות המיועדות להובלת שפכים, כולל פסולת אנושית, מים אפורים (מכיורים ומקלחות), ושפכים תעשייתיים הרחק מהבתים והעסקים שלנו. רשתות אלו מובילות את הפסולת הזו למפעלי טיפול או מתקני סילוק, ומבטיחות את הבריאות והניקיון של הסביבה שלנו.

סיבות נפוצות לריחות ביוב

 1. אוורור לא מספק – מערכת ביוב מתפקדת כהלכה מסתמכת על איזון של זרימת אוויר ולחץ בתוך הצינורות. ללא אוורור מספק, גזי ביוב יכולים להצטבר ולברוח אל חללי המגורים שלנו. כאשר פתחי האוורור נחסמים או נפגעים, לגזים הללו אין דרך אחרת להתפזר, מה שמוביל לריחות מסריחים החודרים לבתינו.
 2. סתימות וחסימות – חסימות בתוך צינורות הביוב עלולות לגרום לקיפאון למים וללכידה של גזי ביוב. חסימות אלו עשויות לנבוע מהצטברות של פסולת, שורשי עצים הפולשים לצינורות או חפצים זרים אחרים. כאשר מונעים מהמים לזרום כמו שצריך, זה יוצר כר פורה לריחות לא נעימים.
 3. מלכודות P מיובשות – מלכודות P, הנמצאות בכיורים, מקלחות ושירותים, הן מקטעי צינור מעוקלים המחזיקים כמות קטנה של מים, ויוצרים מחסום שמונע מגזי ביוב להיכנס לחלל המגורים שלנו. עם זאת, אם לא נעשה שימוש בניקוז לתקופה ממושכת, המים במלכודת ה-P יכולים להתאדות, ולאפשר לגזי ביוב לחלחל לתוך הבית שלך. לכן, מומלץ מדי פעם להזרים מים בכל הכיורים שבבית, כך תוכלו להיות בטוחים שהמלכודות מלאות במים כל הזמן.
 4. סדקים ודליפות – עם הזמן, צנרת ביוב יכולה לפתח סדקים או נזילות, במיוחד במערכות ישנות יותר. פתחים אלו מאפשרים לא רק לשפכים לברוח אלא גם מאפשרים לגזי ביוב לחדור לאדמה ולאוויר שמסביב, וליצור את ריח הביוב הידוע לשמצה.
 5. מלכודות פגומות או לא מספקות – כשל במלכודות או שימוש במלכודות מעוצבות בצורה לא נכונה עלולים להוביל לבריחת ריחות ביוב. יש לתכנן ולהתקין מלכודות כראוי כדי ליצור אטמים יעילים נגד גזים אלו.
 6. קווי ביוב שבורים או פגומים – פגיעה פיזית בקווי ביוב, בין אם עקב תאונות, תזוזה של אדמה או קורוזיה, יכולה לגרום לדליפות גז ביוב. זה יכול להיות גורם משמעותי לריחות לא נעימים בקרבת הצינור הפגוע.
 7. מערכות ביוב משולבות – באזורים מסוימים משולבות מערכות ביוב ישנות יותר, כלומר הן נושאות גם שפכים וגם מי גשמים (לא תקני בישראל). בזמן גשמים עזים, מערכות אלו עלולות להיות מוצפות, ולגרום לתערובת של מי ביוב ומי גשמים לעלות על גדותיה, מה שמוביל לריחות עזים בסביבה.
 8. אוורור ביוב לקוי או לא מספק – מערכות ביוב דורשות אוורור מתאים כדי להבטיח שהגזים הנוצרים במהלך תהליך הטיפול בשפכים ישוחררו בבטחה לאטמוספירה. אוורור לקוי או צינורות אוורור חסומים עלולים לגרום לגזים לזרום חזרה לרשת הביוב, מה שמוביל לבעיות ריח.
 9. פגיעה מכנית – קיימים מקרים שבהם הריחות מתפשטים ביתר שאת, למשל כאשר מערכת הביוב מפרישה ריחות ישירות למערכת מיזוג האוויר של המבנה, מה שעלול לקרות כאשר בעלי מקצוע פוגעים בצנרת הביוב באמצעות קידוחים שמבוצעים בקירות המבנה.

איך עולים על זה בבדיקה?

בדיקה לאיתור כשלים וליקויים במערכת הביוב של המבנה, מציגה את נתוני המערכת ומספקת מבט כללי ופרטני על מצב המערכת. בבדיקות שמבצע המאתר המומחה כלולות בדיקות לצילום פנים צנרת הביוב, כמו גם בדיקות מתקדמות הכוללות בדיקת עשן המדמה את אדי הריח העולים מצנרת הביוב.

ריחות רעים מצנרת הביוב עלולים לגרום לבעיות בריאותיות מעבר לאי הנעימות של הריחות הרעים בחלל סגור, מכיוון שהריחות מלווים בהפרשות של גזים וריחות שמופרשים מהפסולת המתנקזת המערכות הביוב.

לאחר צילום הצנרת ניתן לבחון מקרוב את חיבורי הצנרת, ולראות האם קיים כשל ממשי שגורם ליציאת מים ופסולת ממערכת הניקוז, או שגורם להתפשטות ריחות עקב כשל במחסום הריח וכדו'.

בדיקת העשן מדמה את התפשטות הריחות בצנרת הביוב, כך ניתן להתחקות אחרי זרימת האוויר במערכת ולראות אם קיימות חריגות לא רצויות. העשן בו משתמשים בבדיקה הינו עשן ידידותי שאינו מזיק, והזרמתו למערכת מתבצעת באמצעות מכשור חדיש ומתקדם.

במהלך בדיקת העשן מוזרם העשן למערכת הנבדקת, כאשר התוצאה הרצויה היא יציאת עשן אך ורק דרך הפתחים והיציאות של אותה מערכת, מה שמעיד על תקינות המערכת. במידה שהעשן יוצא ממקומות אחרים, כגון: צנרת ניקוז מי גשמים, צנרת מיזוג אוויר או מערכות וצנרות אחרות, דבר זה מעיד על חיבורים לא תקינים בין המערכות או כשלים בחיבורי צנרת הביוב עצמה.

לאחר ביצוע בדיקת העשן ניתן יהיה לראות היכן קיימת יציאה לא רצויה של עשן, מה שמסמל על מעבר לא תקין בין צנרות או כשל ממשי בצנרת הביוב של המבנה. כמו כן, לאחר הבדיקה המאתר המומחה מפיק ללקוח דו"ח ממצאים, אשר בו יפורטו ממצאי הבדיקה בצירוף תיעוד, וכן המלצות לביצוע תיקונים הכרחיים להשבת המערכת למצב תקין.

קיימות מספר סיבות להתפשטות ריחות רעים במבנה, בין הגורמים לריח רע:

 1. סתימה בכיור או סיפון הכיור.
 2. סיפון לא תקין או סיפון שמותקן בצורה לא נכונה.
 3. סתימת ביוב בקו הראשי.
 4. כשל בצנרת, סדק, חור, התנתקות חיבורי צנרת וכדו'.
 5. צנרת מיזוג אוויר מחוברת לצנרת הביוב או מותקנת בצורה לא נכונה, מה שמוביל את הריחות ישירות אל המזגן ואל חלל המבנה.
 6. חוסר בניקיון השוטף של הצנרת, הניקיון אמור להסיר שומנים וחומרים אחרים שמתנקזים לצנרת דרך הכיורים.
 7. ניקוז מכונת כביסה לא תקין.
 8. נשם ניקוז סתום או לא תקין, צנרת האוורור מיועדת בין היתר לוויסות של לחצי האוויר בצנרת, מה שעלול להשאיר את הריחות בצנרת ולהוציא אותם בחלל המבנה.
 9. מחסום ריח בקופסת ביקורת לא קיים או מונח בצורה לא נכונה.
 10. הצטלבות לא תקינה בין מערכת הביוב למערכת ניקוז מי הגשמים.

כיצד ניתן למנוע ריחות רעים מהצנרת?

על מנת שנוכל למנוע מריחות רעים לעלות מצנרת הביוב, נוודא שהסיבות להתפשטות הריח המצוינות לעיל לא קיימות אצלנו, ובמידה שקיימות נתקן את הדרוש תיקון (פתיחת סתימה, התקנת מחסום ריח וכדו').

בנוסף, מומלץ לשמור על ניקיון קבוע של הכיור ושל נקודות הקצה האחרות של מערכת הביוב והניקוז, ואף להשתמש בחומר המיועד לפתיחת סתימות, שמנקה את הצנרת וממיס את השומנים והלכלוכים שהצטברו בצנרת.

במידה שמדובר בסיפון שרשורי או סיפון אחר שאינו תקין, או בסתימה בתחילת או במעמקי הצנרת, מומלץ להחליף את הסיפון באחד חדש ולפתוח את הסתימה. כאשר מזמינים אינסטלטור לבצע תיקון מעין זה, מומלץ לבקש שיבדוק את תקינות מחסום הריח הסיפון וכל אביזרי הניקוז.

כיצד ניתן למנוע ריחות רעים מצינור הביוב

אף אחד לא אוהב את הריח המובהק של ריח רע מצינור הביוב שמתגנב לביתו. זו בעיה שכולנו מעדיפים להימנע ממנה. למרבה המזל, ישנן דרכים פשוטות ויעילות למנוע מהריחות הלא נעימים הללו לפלוש למרחב המחיה שלכם. במאמר זה, נפרק את השלבים בשפה פשוטה וקלה להבנה, כדי שתוכלו לשמור על ריח רענן ונקי של הבית שלכם.

כדי למנוע ריחות רעים מצינור הביוב, חיוני להבין מדוע הריחות הללו מתרחשים מלכתחילה. צינורות ביוב הם חלק חיוני ממערכת האינסטלציה שלנו, האחראית על הובלת שפכים מהבתים שלנו למתקני טיפול. עם זאת, כאשר דברים משתבשים בצינורות אלה, כגון סתימות, דליפות או אוורור לקוי, גזי ביוב יכולים לברוח לבתים שלנו, ולגרום לאותם ריחות לא נעימים.

 1. תחזוקה שוטפת: המפתח לשמירה על צנרת הביוב שלך נקייה מריח היא תחזוקה שוטפת. הדבר כרוך בבדיקת הצינורות ובבדיקת כל סימני נזק או סתימות. זה נוהג טוב לגרום לאינסטלטור מקצועי לעשות זאת לפחות פעם בשנה.
 2. שמור על הניקוז שלך נקי: מניעת סתימות בצנרת שלך היא אחת הדרכים היעילות ביותר להימנע מריחות ביוב. השתמש במסננות ניקוז כדי לתפוס שיער, חלקיקי מזון ופסולת אחרת שיכולה להצטבר בניקוז שלך ולגרום לסתימות. הימנע מלשפוך גריז או גריז קפה לביוב, שכן אלו עלולים להתמצק וליצור סתימות.
 3. סילוק נכון: שימו לב למה שאתם מורידים לאסלה. יש לשטוף רק פסולת אנושית ונייר טואלט. פריטים כמו מגבות נייר, מוצרי היגיינה וחיתולים עלולים לגרום לסתימות ולפלוט ריחות.
 4. תחזוק סיפון: אותם צינורות בצורת U שתמצא מתחת לכיורים וביוב, נועדו ללכוד מים וליצור מחסום נגד גזי ביוב. ודא שיש במלכודות אלה מים, שכן הם פועלים כחותם. אם כיור או ניקוז אינם בשימוש למשך זמן מה, הזרימו מעט מים כדי למלא מחדש את מלכודת ה-P ולמנוע ריחות ביוב.
 5. אוורור נכון: ודא שלמערכת הביוב שלך יש אוורור נאות. צינורות אוורור על הגג שלך עוזרים לשחרר גזי ביוב לאטמוספירה. אם צינורות אלו נסתמים או ניזוקים, גזים עלולים להצטבר ולהיכנס לביתכם. שמור אותם נקיים מפסולת וודא שהם במצב טוב.
 6. טפלו בסדקים ובדליפות: אם אתם מבחינים בסדקים או נזילות כלשהן בצנרת הביוב שלכם, אל תתעלמו מהם. פתחים אלו מאפשרים בריחת גזים ויש לתקן אותם במהירות.
 7. התקן מלכודות מתאימות: ודא שיש לך מלכודות מותאמות היטב, בגודל מתאים במערכת האינסטלציה שלך. מלכודות אלו יוצרות מחסום נגד גזי ביוב ולכן עליהן להיות במצב טוב.
 8. הימנעו ממערכות ביוב משולבות: אם אתם גרים באזור עם מערכת ביוב משולבת המשלבת ביוב ומי סערה, היזהר במיוחד בזמן גשמים עזים. השתמש במונעי זרימה חוזרת כדי למנוע מעודפי מים להיכנס לביתך.
 9. התייעצו עם איש מקצוע: אם אי פעם זיהיתם ריח ביוב בבית, זה סימן שמשהו לא בסדר. אל תהססו לקרוא לאינסטלטור מקצועי על מנת לזהות ולתקן את הבעיה במהירות.

מניעת ריחות רעים מצינור הביוב עוסקת בתחזוקה שוטפת, שימוש נכון וערנות. על ידי נקיטת צעדים פשוטים אלה, אתה יכול להבטיח שהבית שלך יישאר נטול ריחות ונעים. אל תחכו עד שהריח יהפוך לבלתי נסבל – היו אקטיביים בתחזוקת מערכת האינסטלציה שלכם, ותיהנו מחלל מגורים רענן ונקי.

אנחנו כאן לשירותכם

מרכז שירות לקוחות פועל בימים א-ה בין השעות 08:00-17:00 | ימי שישי וערבי חג בין השעות 08:00-12:00 – במקרה חירום ניתן לפנות באמצעות וואצאפ

דוח איתור נזילות - חוות דעת מומחה

דוח איתור נזילות הוא מסמך שהוכן על ידי מומחה מוסמך לאיתור נזילות, המספק ניתוח מפורט של מצב מערכת האינסטלציה וכל נזילות או בעיות פוטנציאליות. הדוח כולל תיאור של השיטות המשמשות לאיתור נזילות, כגון חיישני רטיבות, מצלמות אינפרא אדום וגלאים קוליים וכן את תוצאות הניתוח. הדו"ח כולל גם את חוות דעתו של המומחה על מצב מערכת האינסטלציה וכל תיקון או תחזוקה מומלצים. דוחות איתור נזילות של חברת אינפרטק מוכרים רשמית בבתי המשפט ומשמשים כראיה בהליכים משפטיים הקשורים לבעיות צנרת ונזילות מים. המומחה לאיתור נזילות מטעם אינפרטק נחשב כעד מומחה ודו"ח שלו נחשב לחוות דעת מומחה, דו"ח זה יכול לשמש בבית המשפט על מנת להוכיח כי קיימת בעיה ספציפית ומה הפתרון המומלץ עבורה.

טיפים ומידע נוסף

דילוג לתוכן