אינפרטק: איתור נזילות מים, תיקון ושיקום נזלים ללא הרס באמצעות הטכנולוגיות המובילות בעולם

עובש בתקרה

זכרו! עובש אוהב מקומות נסתרים בביתכם, רק בגלל שאינכם רואים אותו מיד, אין זה אומר שאינו שם.

עובש בתקרה, אורח לא רצוי בהרבה משקי בית, הוא בעיה נפוצה שלא רק מכתימה את המשיכה האסתטית של הנכס אלא גם מהווה סיכונים בריאותיים משמעותיים לדיירי הבית. הופעת כתמים שחורים מכוערים, הריח המעופש והמפגעים הבריאותיים הפוטנציאליים מעידים כולם על בעיה בסיסית הדורשת את תשומת הלב שלכם. הבנת הסיבות השורשיות להיווצרות עובש תקרה חיונית לכדי שתוכלו ליישם פעולות מניעה ותיקון יעילים. גורמים שונים תורמים להתפתחות הנושא הנרחב הזה, החל מהצטברות לחות ועד אוורור לקוי ופגמים מבניים.

הסיבות העיקריות להיווצרות של עובש תקרה:

 1. חדירת לחות ועיבוי:
  אחת הסיבות העיקריות מאחורי צמיחת עובש התקרה היא נוכחות של לחות. גגות דולפים, בעיות אינסטלציה ובידוד לקוי יכולים כולם לתרום להצטברות של לחות בחלל התקרה. כאשר רמות הלחות מגיעות לנקודה קריטית, מתרחש עיבוי (אידוי), המהווה כר אידיאלי לשגשוג נבגי עובש. ברגע שהעובש מוצא סביבה לחה, הוא יכול להתפשט במהירות ולהתיישב במשטח התקרה, מה שיוביל לנזק רב אם לא יטופל. נחזור שוב ונדגיש, העובש לא עוצר אם לא מטפלים בו והוא יכול להתפשט לכל חלקי הבית.
 2. אוורור לקוי:
  בסביבות בהן זרימת האוויר מוגבלת, כגון חדרי אמבטיה, מטבחים או מרתפים לא מאווררים, הסיכון להתפשטות של העובש עולה באופן משמעותי. ללא אוורור מתאים, רמות הלחות עולות, ומטפחת סביבה תורמת לצמיחת עובש. בנוסף, חללים סגורים עם תנועת אוויר מינימלית לוכדים לחות, ומאיצים את ההתפתחות של מושבות עובש על פני התקרה.
 3. בעיות מבניות וחדירת מים:
  פגמים מבניים בבניין, כגון סדקים בגג, אזורי איטום מוחלשים או חומרי בניין שנפגעו, יכולים להקל על חדירת מים, ולאפשר לחדור לחלל התקרה. עם הזמן, דליפות שלא מזוהות יכולות להוביל להצטברות הדרגתית של מים, ולקדם באופן פעיל את צמיחת העובש. זיהוי ותיקון בזמן של בעיות מבניות חיוניים כדי למנוע חדירת מים נוספת ומניעה של התפתחות העובש לאחר מכן.
 4. גורמים חיצוניים:
  גורמים חיצוניים, כולל תנאי אקלים ומיקום גיאוגרפי, יכולים להשפיע באופן משמעותי על הסבירות להיווצרות עובש תקרה. נכסים הממוקמים באזורים עם רמות לחות גבוהות או גשמים תכופים רגישים יותר לצמיחת עובש. יתרה מכך, נכסים הממוקמים באזורים המועדים להצפות או כאלה החשופים ללחות יתר עקב קרבה למקווי מים נמצאים בסיכון מוגבר לחוות בעיות עובש תקרה.
 5. נוהלי תחזוקה לקויים:
  הזנחת בדיקות תחזוקה שוטפות ואי טיפול בנזילות מים קטנות או נקודות לחות עלולים להחמיר את הסיכון להיווצרות עובש בתקרה. אמצעים יזומים, כגון בדיקות שגרתיות, תיקונים מהירים ותחזוקה נאותה של מערכות אינסטלציה איטום וקירוי, חיוניים במניעת התנאים התורמים לצמיחת עובש.

מדריך מהיר מקיף לטיפול ביתי בבעיות עובש

גילוי עובש בבית שלך יכול להיות חוויה מעיקה, אבל נקיטת פעולה מהירה יכולה למנוע את התפשטותו ולשמור על בריאות משק הבית שלך. בעוד שלעתים קרובות נגיעות עובש משמעותיות מחייבות התערבות מקצועית, ניתן לטפל ביעילות במקרים קלים רבים באמצעות טיפולים ביתיים. הבנת היסודות של שיקום עובש ואימוץ הטכניקות המתאימות יכולים לעזור לבעלי בתים למתן את הבעיה לפני שהיא תתפתח לבעיה משמעותית יותר. מדריך זה מציע תובנות מעשיות והנחיות 'שלב אחר שלב', לשימוש שלכם בבית ולטיפול בבעיות עובש בבית ביעילות.

זיהוי והערכה של עובש

השלב הראשון בטיפול בעובש הוא לזהות את מיקומו ולקבוע את היקף הנגיעות. ערכו בדיקה יסודית של הבית שלכם, תוך התמקדות באזורים המועדים להצטברות לחות, כגון חדרי אמבטיה, מטבחים, מרתפים ואזורים שנמצאים בסמוך לאביזרי אינסטלציה. חפשו סימנים גלויים של צמיחת עובש, כולל שינוי צבע, ריחות מעופשים וכתמי מים על קירות או תקרות. חשוב וחיוני שתוכלו להעריך האם העובש מוגבל והוא מופיע רק על פני השטח או שהוא חדר עמוק יותר לתוך המבנה, שכן הדבר ישפיע על הגישה לשיקום של האזור הנגוע.

אמצעי בטיחות

לפני שתתחילו בטיפול בעובש, חשוב להתמגן כראוי באמצעי בטיחות כדי להגן על עצמכם מפני סכנות בריאותיות פוטנציאליות. עליכם ללבוש ציוד מגן אישי מתאים, כולל כפפות, משקפי מגן ומסיכת נשימה ראויה, כדי למזער את החשיפה לנבגי העובש. בנוסף, הקפידו על אוורור נאות במהלך הבדיקה שלכם, על ידי פתיחת חלונות ושימוש במאווררים לשיפור זרימת האוויר במהלך תהליך השיקום.

טכניקות לשיקום הבית

 1. יבש את האזור הפגוע:
  הסר לחות עודפת באזור הנגוע על ידי שימוש במסירי לחות או מאווררים לייבוש האזור הפגוע. טיפול במקור הלחות, כגון תיקון נזילות או שיפור האוורור, הוא חיוני כדי למנוע צמיחת עובש נוספת.
 2. הסר עובש ממשטחים קשים:
  למשטחים שאינם נקבוביים, השתמשו בתערובת של חומר ניקוי ומים כדי לקרצף את התבנית מהמשטח. הקפידו על ניקוי יסודי ושטפו את האזור במים לאחר מכן. ניתן להשתמש בתמיסה של חלק אחד של אקונומיקה לעשרה חלקים של מים לצמיחת עובש עיקשת יותר (1/10), אך היזהרו והימנעו מערבוב אקונומיקה עם אמוניה או חומרי ניקוי ביתיים אחרים.
 3. כתובת חומרים נקבוביים:
  חומרים נקבוביים, כגון שטיחים, קיר גבס ואריחי תקרה, עשויים לדרוש טיפול נרחב יותר או הסרה מלאה אם העובש חדר לעומק. במקרים כאלה, התייעצו עם איש מקצוע כדי לקבוע את דרך הפעולה הטובה ביותר.
 4. מנע צמיחה עתידית:
  לאחר הסרת העובש, יש למרוח מוצרים או צבעים עמידים בפני עובש על משטחים כדי לעכב התפתחות עובש עתידית. בנוסף, שמירה על סביבה יבשה ומאווררת היטב יכולה להרתיע ביעילות את חזרתו של העובש.
 5. לפקח ולתחזק:
  בדקו באופן קבוע את הבית שלכם עבור כל סימני לחות או עובש. טפלו בבעיות אינסטלציה מיד והבטיחו אוורור נאות באזורים עם לחות גבוהה כדי למנוע מהעובש להיאחז שוב בתקרה שלכם.

סילוק חומרים מזוהמים או טיפול בהם

לפני תחילת טיפול בעובש וניקויו, יש לשקול שימוש בציוד מגן. ציוד זה כולל כפפות גומי, משקפי מגן (עדיף ללא חורי אוורור), ביגוד חיצוני שניתן להסירו בקלות ו/או להפטר ממנו ומסכה עם מסנן אבק. יש פריטים שנפגעו מעובש שניתן להצילם ואחרים שלא, להלן רשימה של פריטים ואפשרויות הטיפול בהם:

בגדים: כתמי קמחון קלים ניתן לעיתים קרובות להסיר על ידי הברשת פני השטח מבחוץ והנחה לייבוש בשמש ובאוויר. פריטים רחיצים ניתן לנקות תחילה במים וסבון ולייבש לאחר מכן בשמש ובאוויר. בעובש עקשני יש לטפל באמצעים יותר חריפים. פריטים שניזוקו באופן רציני יש לזרוק לאשפה.

חומרים נקבוביים (שטיחים, מוצרי עץ, תקרה דקורטיבית וכו'): מפריטים כאלה יש להיפטר בעיקר אם העובש משמעותי. שטיחים לעיתים ניתן להציל בשיטות פשוטות, כמו רחיצה עם ספוג וסבון יבש או דטרגנט קצף ואז לנגב או להשתמש במכשיר שמפו.

נייר וספרים: למרות שלעיתים תכופות אין תקווה לפריטים אלו, נזק שולי ניתן לתקן ע"י הברשת עובש שטחי ופיזור עמילן תירס או טלק למניעת רטיבות.

ניקוי משטחים: חומרים לא נקבוביים כמו פלסטיק קשה, בטון, זכוכית, מתכת ועץ מוצק ניתן בדרך כלל לנקות מעובש. יש לשפשף העובש עם דטרגנט ומים ואחר כך לייבש לגמרי.

חיטוי משטחים: אחרי ניקוי משטחים קשים רצוי לחטא אותם. ערבוב ¼ עד ½ כוס חומר מלבין ב- 4 ליטר מים מספק תמיסת חיטוי אפקטיבית. יש לאפשר לתמיסה להתייבש על פני השטח של האזור המטופל. יש לפתוח חלונות כדי למנוע שאיפת האדים. יש לזכור כי לעולם אין לערבב חומר מלבין עם אמוניה – ערבוב כזה יכול ליצור גז רעיל.

סיוע מקצועי

בעוד ששיטות טיפול ביתיות יכולות להיות יעילות לבעיות עובש קלות, ישנה חשיבות מכרעת לפנות לעזרה מקצועית כשמדובר בנגיעות עובש נרחבות או במצבים שבהם העובש התפשט לאזורים נסתרים בתוך המבנה. מומחי שיקום עובש מוסמכים הם בעלי המומחיות, הכלים והטכניקות הדרושות לטיפול בבעיות עובש מורכבות בצורה בטוחה ויעילה. מומלץ לקחת בחשבון שכירת שירות של סיוע מקצועי בעת התמודדות עם בעיות עובש בקנה מידה גדול או מתמשך כדי שתוכלו להבטיח תיקון מקיף ומתמשך.

השפעת עובש התקרה על הבריאות והרווחה

נוכחות של עובש בתקרה לא רק מסכנת את השלמות המבנית של הבניין אלא גם מהווה סיכונים בריאותיים חמורים לדייריו. נבגי עובש יכולים לעורר תגובות אלרגיות, בעיות נשימה וסיבוכים בריאותיים אחרים, במיוחד אצל אנשים עם מצבים קיימים או מערכת חיסונית פגיעה (קבוצות סיכון). חשיפה ממושכת לעובש עלולה להוביל לתסמינים כמו שיעול, גודש באף וגירוי בעור, מה שמדגיש את הדחיפות לטפל בהתפרצויות עובש באופן מידי.

אמצעי מניעה ואסטרטגיות תיקון

כדי להילחם ביעילות באיום של עובש תקרה, יישום אמצעי מניעה ושימוש באסטרטגיות תיקון הכרחי. אוורור הולם, בידוד מתאים ותחזוקה שוטפת של מערכות אינסטלציה וקירוי חיוניים בהפחתת התנאים התורמים לצמיחת עובש. זיהוי ותיקון מהירים של נזילות או חדירות מים, יחד עם שימוש בחומרים עמידים בפני עובש, יכולים להפחית משמעותית את הסיכון להתפשטות עובש עתידית.

במקרים בהם עובש בתקרה כבר תפס, יש לפנות לשירותי שיקום מקצועיים על מנת להבטיח פינוי יסודי ובטוח. חומרי ניקוי מיוחדים, נהלי בלימה מתאימים ושימוש בציוד מגן אישי חיוניים למניעת התפשטות נבגי עובש במהלך תהליך השיקום. בנוסף, טיפול בגורם השורש להתפשטות העובש הוא חיוני כדי למנוע את הישנותו.

המפתח לשליטה בעובש הוא שליטה ברטיבות. אם עובש הוא בעיה בביתכם, עליכם לנקות אותו בהקדם ולטפל בבעיית חדירת מים או רטיבות לביתכם, המהווה קרקע פורייה להתפתחות עובש. חשוב לייבש אזורים ופריטים שנפגעו מנזקי מים תוך 24-48 שעות, על מנת למנוע התפתחות עובש. עובש עלול לפגוע בבריאותכם מאחר והוא מייצר חומרים אלרגניים, מגרים ובמקרים מסוימים רעלנים הפוגעים בעור, בעיניים, באף, בגרון ובריאות. לחות יתר ואוורור לקוי יכולים לעודד התפתחות עובש בביתכם. אם הנכם חושדים שעובש פלש לביתכם חשוב לאתר את מקור הלחות שגרמה לכך ולמנוע אותו. למרות שעובש מקורו בנבגים מיקרוסקופיים, ניתן בדרך כלל לאתרו בקלות. סימנים ראשונים לעובש יכולים להופיע בדמות סימפטומים של אלרגיה בדיירי הבית הנגוע.

טיפול בבעיית לחות

עובש אינו יכול להתפתח ללא לחות. סיבות שכיחות לבעיות לחות הן:

 • דליפות עקב פגמים באיטום המבנה ובצנרת המים הביתית.
 • גלישת מים עודפים מאמבטיות, קערות, כיורים ובתי שימוש.
 • אוורור בלתי מספיק במטבח ובחדרי אמבטיה ושירותים.
 • אוורור בלתי מספיק בסביבת מכשירי חשמל ביתיים בפעולה, כגון: מייבשי כביסה, מדיחי כלים, כיריים, וכדומה.

ייבוש חומרים רטובים

במיוחד במקרי גלישת מים עודפים או הצפה, יש להתחיל מיד בייבוש חומרים רטובים בכדי לעצור התפתחות עובש. מאווררים וייבשנים יכולים לעזור בתהליך זה. יש להפטר מחומרים שלא ניתן היה לייבשם תוך 48 שעות מקרות המקרה.

עובש יתפתח בביתכם בכל הזדמנות שתתאפשר לו. יש להיות ערניים לבעיות העובש, ריח, עיפוש וסימנים אחרים שעובש יוצר. שמירה על הכללים למניעת עובש היא הדרך הבטוחה ביותר כנגד אורח בלתי קרוא ומסוכן זה.

זכרו!  עובש אוהב מקומות נסתרים בביתכם, רק בגלל שאינכם רואים אותו מיד, אין זה אומר שאינו שם.

לסיכום: עובש בתקרה

אנחנו כאן לשירותכם

מרכז שירות לקוחות פועל בימים א-ה בין השעות 08:00-17:00 | ימי שישי וערבי חג בין השעות 08:00-12:00 – במקרה חירום ניתן לפנות באמצעות וואצאפ

דוח איתור נזילות - חוות דעת מומחה

דוח איתור נזילות הוא מסמך שהוכן על ידי מומחה מוסמך לאיתור נזילות, המספק ניתוח מפורט של מצב מערכת האינסטלציה וכל נזילות או בעיות פוטנציאליות. הדוח כולל תיאור של השיטות המשמשות לאיתור נזילות, כגון חיישני רטיבות, מצלמות אינפרא אדום וגלאים קוליים וכן את תוצאות הניתוח. הדו"ח כולל גם את חוות דעתו של המומחה על מצב מערכת האינסטלציה וכל תיקון או תחזוקה מומלצים. דוחות איתור נזילות של חברת אינפרטק מוכרים רשמית בבתי המשפט ומשמשים כראיה בהליכים משפטיים הקשורים לבעיות צנרת ונזילות מים. המומחה לאיתור נזילות מטעם אינפרטק נחשב כעד מומחה ודו"ח שלו נחשב לחוות דעת מומחה, דו"ח זה יכול לשמש בבית המשפט על מנת להוכיח כי קיימת בעיה ספציפית ומה הפתרון המומלץ עבורה.

טיפים ומידע נוסף

דילוג לתוכן