אינפרטק איתור נזילות ייבוש תת רצפתי עובש רטיבות בריכות שחייה
חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

איתור נזילת מים באמצעות מצלמה תרמית

אינפרטק - איתור נזילות מים רטיבות ביוב

תוכן עיניינים

פניה מהירה


פניות לאחר שעות הפעילות יענו בתחילת יום העסקים הבא • במצבי חירום בלבד ניתן לפנות באמצעות הוואצאפ 24/7

חיוג למרכז שירות

מרכז שירות לקוחות פועל

בימים א-ה בין השעות 08:00-17:00

ימי שישי וערבי חג בין השעות 08:00-12:00

במקרה חירום ניתן לפנות באמצעות וואצאפ

אודות אינפרטק

אינפרטק טכנולוגיות מתקדמות בע"מ 

מהחברות המובילות בתחום איתור ואבחון כשלים במערכות אינסטלציה ואיטום במבנים, בקרקע ובבריכות שחיה, איתור ומיפוי תשתיות תת-קרקעיות, שיקום וייבוש מבנים וכן ביצוע תיקונים ייחודים ללא-הרס בתשתיות צנרת מים, ביוב וניקוז.

סריקה תרמית יכולה לאתר בבניינים באופן מיידי ובמדויק רטיבות חודרת או התחלה של רטיבות. זאת על ידי מתן תמונה משלימה של הרטיבות. ברוב המקרים, הצורות המאפיינות והמסלולים של הרטיבות בהדמיה יזהו את כיוון ההתפשטות ואת מקור הכניסה של הרטיבות.

כיצד מתבצעת הסריקה

בכדי לאפשר הצלחה מקסימאלית ועבודה נקייה ללא כל צורך בהרס מיותר, אנו משתמשים במצלמה שאינה דורשת מגע עם העצם המאובחן, ומאידך גיסה מאפשרת זיהוי מדויק של מקור הרטיבות וכוון התפשטותה, בכך ניתן לאתר במדויק את מקור הכשל ונתיב חדירת המים. המצלמה מגלה אנרגיה של קרניים אינפרא אדומות, ממירה אותן לאותות אלקטרונים, ומבצעת חישובים של הטמפרטורה ובכך מאפשרת, תצוגה חזותית בצג המצלמה, לצורך מיפוי של מוקדי לחות ורטיבות.הנתונים המתקבלים בסריקה, מוצלבים על ידי תוכנת מחשב מיוחדת, אשר מפענחת את תוצאות הסריקה, בדיוק רב.זוהי הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בעולם לאיתור כשלי בניה וכשלים טכניים, שפותחה במערכות הביטחון של מדינות המערב.

מטרות הבדיקה התרמית לאיתור מוקדי נזילות

אבחון ואיתור מוקדי נזילות במערכות איטום שונות: גגות, מרפסות מרוצפות, קירות-פנימיים וחיצוניים, תקרות, חניונים תת קרקעיים, מרתפים, חדרים רטובים ועוד.

אבחון ואיתור מוקדי רטיבות בצנרות אספקת מים, ובצנרות ניקוז.בעיות רבות הגורמות לרטיבויות הן צנרות אספקת מים ישנות וצנרות ניקוזים.בעזרת הסריקה ניתן לאבחן האם מקור הרטיבות הוא בצנרת אספקת מים, איטום כושל או צנרת ניקוז.

אבחון ואיתור מוקדי לחות פנימית- עיבוי, טחב, פיטריות, (קונדנסציה):העיבוי נוצר כאשר אויר בלתי רווי בא במגע עם משטח קיר שהטמפרטורה שלו נמוכה מזו של החדר, האוויר מתקרר מתחת לטמפרטורת הרוויה, פולט אדי מים וגורם להתעבות על פני הקיר. המים המתעבים על פני השטח נספגים לתוך הקיר וגורמים להגברת הרטיבות שבתוכו. הרטיבות יוצרת תנאים נוחים להתהוות עובש ופטריות על פני הקיר.חברת אינפרטק מאבחנת במדויק אם מדובר ברטיבות פנימית (עיבוי) או ברטיבות חיצונית (חדירת מי גשמים), על ידי בדיקת הבידוד התרמי של המבנה וזיהוי גשרי קור.

איתור מוקדי נזילות בתקופת הקיץ: גם בתקופת הקיץ ניתן לבצע סריקה תרמית לאיתור מוקדי נזילות.המים הכלואים במרפסות ובקירות נשארים זמן רב לאחר תקופת החורף והגשמים.בנוסף לכך בעת הצורך, חברת אינפרטק מבצעת הדמיה של הנזילה, על ידי סימולציה הכוללת: התזה, הצפה והמטרה (בהתאם לאופי הבעיה), עד לאיתור מוחלט של מקור הכשל. אין צורך לחכות לחורף, לרטיבות ולטפטוף, בכדי לאתר את מקור הכשל באיטום.

מהי רטיבות ומקורותיה

רטיבות היא מוליך יעיל לאנרגיה של חום. בידוד רטוב גרוע יותר מאשר העדר מוחלט של בידוד. רטיבות נסתרת בגגות שטוחים, למשל, יכולה להיות מאובחנת ונצפית, לעיתים קרובות, בעזרת ציוד להדמיה תרמית, ציוד בעל רזולוציה גבוהה, כאשר הוא מופעל באורך גל מתאים.גגות שטוחים בעלי מעקות מגן סביבם, דולפים לעיתים קרובות וגורמים להרטבה של קירות ותקרות בקומות נמוכות יותר. מעקות מגן הם לעיתים קרובות נקודת תורפה בכל מה שנוגע לחדירה של מים, בעיקר בבניינים גבוהים. רוחות הנושבות מסביב לפינות פנימיות וחיצוניות של קירות יכולים ליצור מערבולות שמכפילות את עצמן ויוצרות מצידן מערבולות אוויר מיניאטוריות. כשגשם או מים רבים מתאדים, הגברת מהירות הזרימה עלולה לחדור אפילו לסדקים הקטנים ביותר.

כיצד מים יכולים לחדור למעטפת

חלקים בקיר או בגג שאינם מחוברים היטב הודות לטיח נקבובי וישן. חיבור גרוע יכול לקרות בשל תנועות תרמיות הנגרמות משינויים בין מצבים של יובש ורטיבות, בעיקר כשיש בגג חלקי כיסוי ארוכים. זה מחמיר יותר כשיש בין החיבורים של קצות חלקי הקיר חומרי מילוי מוצקים או טיח.
חיבורים בין חומרים לא נקבוביים יספחו רטיבות יותר בקלות במיוחד תחת לחץ של רוח.
כשיש בגג שכבה חסינת רטיבות שאיננה ארוכה דיה והיא מתכופפת בציפוי החיצוני כלפי מטה, המים יכולים לחדור מתחת לשכבה הזו ולהרוות את השכבה שמתחתיה. שקיעה של שכבת איטום קרועה/פגועה יכולה לגרום לאיסוף מים ולהובלתם לקצוות ולחיבורים פגועים.
העדר או פגם בפתחי ניקוז גורמים למים שהתאספו שלא יוכלו לברוח מעל לשכבת הכיסוי DPC כשאין שכבת כיסוי חסינת רטיבות, מייד מתחת ללוחות או כשאין שכבת כיסוי המונחת מעל לשני לוחות.
פינות פנימיות של מעקות מגן – נקודות אלו נוטות במיוחד לנזילה בשל השפעת הרוח ומציאותה של שכבה פגועה יותר של כיסוי חסין רטיבות במעקה המגן של הגג ובהיקפו.

 

נראה שהרטיבות במקרה זה לא נכנסה מתחת לכיסוי גג האספלט אלא נדדה לקירות ולתקרה בקומה שמתחתיו. למרות שבמקרה זה הרטיבות לא נראית לעין בלתי מזוינת – יש להשתמש בציוד התרמוגרפי כדי להבטיח שההדמיה מקבלת פרוש נכון.

 

 

מכשיר לדימוי תרמי משמש ככלי לאבחנה מהירה מאוד ומספק המחשה חזותית לדגמי הרטיבות,להתפשטות ולכיווני התנועה שלה

רטיבות חיצונית מתאדה כל הזמן ולכן החלק הרטוב קר יותר מהשכבות האחרות. רטיבות בשכבה תחתונה יותר יכולה להיות מושפעת בצורה הפוכה בדיוק מהרטיבות בשכבה החיצונית, זאת משום שרטיבות פנימית מתחממת מהמבנה והיא משתנה ביתר איטיות הודות לשינויים המקיפים אותה. לכן, מכשיר לדימוי תרמי משמש ככלי לאבחנה מהירה מאוד ומספק המחשה חזותית לדגמי הרטיבות, להתפשטות ולכיווני התנועה שלה. שכבות צפופות שמהן בנוי גג או מבנה יכולות להראות בהדמיה תרמית כטמפרטורות שונות וניתן להשתמש בתכונה הזו על מנת לגלות את מוקד הרטיבות. נתוני הסריקה התרמית צריכים להיות מאוששים על ידי בדיקת מוליכות קונבנציונאלית ושיטות אבחון אחרות.

הצילום שלעיל מראה את השכבה המטפטפת ואת הסדקים בקיר. הסדקים נוצרו בשל שינויים בתנועה של הקיר ביחס לשכבת הבסיס שלו. התוצאה היא חדירת לחות שמצאה את דרכה מתחת לציפוי הגג וגרמה לקירות לחים בחדרים שמתחת לגג.

 

תמונת ההדמיה התרמית שלהלן מראה את עקיפת הטפטוף ואת משיכת הרטיבות על ידי הסדקים. זה קרה בשל שינויים בתנועה של חלקי המבנה ("אדמה עובדת"). התוצאה הייתה חדירת רטיבות שמצאה את דרכה מתחת לציפוי הגג וגרמה לרטיבות של הקירות בחדרים שמתחתיו. ההדמיה התרמית מראה בברור את הלחות בשכבות שלא נראות לעין אנושית. הטמפרטורות המסומנות על ידי הצבע הצהוב מראות את מידת הלחות ואת התפשטותה.

מים שמצאו את דרכם מתחת לציפוי האספלט ישקעו לתוך השכבות הנקבוביות שהונחו על היציקה של הגג כדי להביא אותו לגובה הרצוי . רטיבות זו זקוקה לזמן ממושך מאוד עד שהיא מתייבשת אפילו לאחר שמתקנים את המפגע. לכן חשוב לתקן מהר ככל שניתן נזילות שמגלים אותן. קל לגלות יותר לחות בשכבה עמוקה ולהציגה בהדמיה תרמית אם יש הבדל טמפרטורה בין החלקים הרטובים לבין השטחים היבשים המקיפים אותם. גגות שטוחים בבניינים לא מחוממים יכולים להיות יעד מצוין לסריקה תרמית בתנאי מזג אויר מתאימים ולאורך כל עונות השנה. ישנם פרושים שונים שניתן לתת להדמיה בטכניקות השונות.

זהו צילום של בועה באספלט של גג שטוח. האספלט הכהה סופג את קרני השמש וגורם לשינויים חריפים בטמפרטורה בעונות שונות של השנה. בועה נגרמת בדרך כלל על ידי רטיבות שנלכדה ומתאדה בחום. ההתאדות יוצרת לחץ ונוצרת בועה באספלט המתרכך בחום. הליכה על משטח הגג או גם העמסת חפצים עליו יכולות בקלות לשבור את בועות האספלט במיוחד במזג אוויר קר כשהאספלט הוא פחות גמיש.
ההדמיה התרמית שלהלן מראה את הבועות ואת הרטיבות שנלכדה בתוכן. משטחי הצבע הצהוב שעל הגג הן בועות. הלחות שנלכדה מובילה את החום מהבניין לחלקו החיצוני. לגג המסוים הזה חדרה רטיבות רצינית.

בדוגמא הזו השטחים הצהובים/לבנים מראים רטיבות מתחת למשטח האיטום. זאת היתה אבחנה קלה במיוחד לאחר שהציפוי התקמט ונעשה שביר. רבים מהחלקים המורמים, והתעלות, התבקעו ואפשרו למים להיכנס ולהתפשט. זוהי דוגמא טובה איך משטחים שנרטבו, שהם בלתי נראים לעין אנושית, יכולים להיראות על המוניטור של הסורק התרמי. לציפוי אין שברים רבים אבל האור האולטרה סגול של השמש הזיק לציפוי.

ההדמיה התרמית להלן היא של גג משוח בזפת ותצוגת הרטיבות מתחת לפני השטח בולטת במיוחד. ללא הסריקה לא היתה שום עדות גלויה לרטיבות.

גגות המכוסים בפחים מגולוונים הם קשים לסריקה תרמית. זאת בשל השתקפות של טמפרטורות השמים, של בניינים סמוכים, של מבנים וכדומה. יש טכניקות כדי למזער את הנתונים הלא רלבנטיים המתקבלים בסריקה תרמית של גגות מחזירי אור, טכניקות המאפשרות להבחין בהצלחה בשטחים לחים בנקודות החיבור שבין הפחים, להבחין בהעדר בידוד או בבידוד רטוב.

סריקה תרמית יכולה לאתר בבניינים באופן מיידי ובמדויק רטיבות חודרת או התחלה של רטיבות. זאת על ידי מתן תמונה משלימה של הרטיבות. ברוב המקרים, הצורות המאפיינות והמסלולים של הרטיבות בהדמיה יזהו את כיוון ההתפשטות ואת מקור הכניסה של הרטיבות.

מרכז שירות לקוחות פועל בימים א-ה בין השעות 08:00-17:00 | ימי שישי וערבי חג בין השעות 08:00-12:00 | במקרה חירום ניתן לפנות באמצעות וואצאפ

דוח איתור נזילות - חוות דעת מומחה

דוח איתור נזילות הוא מסמך שהוכן על ידי מומחה מוסמך לאיתור נזילות, המספק ניתוח מפורט של מצב מערכת האינסטלציה וכל נזילות או בעיות פוטנציאליות. הדוח כולל תיאור של השיטות המשמשות לאיתור נזילות, כגון חיישני רטיבות, מצלמות אינפרא אדום וגלאים קוליים וכן את תוצאות הניתוח. הדו"ח כולל גם את חוות דעתו של המומחה על מצב מערכת האינסטלציה וכל תיקון או תחזוקה מומלצים. דוחות איתור נזילות של חברת אינפרטק מוכרים רשמית בבתי המשפט ומשמשים כראיה בהליכים משפטיים הקשורים לבעיות צנרת ונזילות מים. המומחה לאיתור נזילות מטעם אינפרטק נחשב כעד מומחה ודו"ח שלו נחשב לחוות דעת מומחה, דו"ח זה יכול לשמש בבית המשפט על מנת להוכיח כי קיימת בעיה ספציפית ומה הפתרון המומלץ עבורה.

טיפים ומידע נוסף

רטיבות מעל הפנלים

רטיבות מעל הפנלים היא תופעה שמושכת תשומת לב רבה מדיירי הבית, ומפריעה בעיקר מבחינה אסתטית. עם זאת, יש לשים לב לתופעה זו מכיוון שהיא מצביעה

קרא עוד »

רטיבות בתקרה מהשכן

מאבק ברטיבות בתקרה מהשכן: הבנת הסכנות והנזקים הפוטנציאליים שנגרמים מחדירת מים של שכן. למגורים בבניין דירות עם שכנים יש יתרונות וגם אתגרים. למרות שזה נהדר

קרא עוד »
דילוג לתוכן